Zaszczep jabłonie i grusze

Marzą Ci się dorodne, soczyste owoce z własnego ogrodu? Wiadomo… Co jednak zrobić, gdy drzewa w sadzie nie spełniają tych oczekiwań? Zabrać się za ich szczepienie! To nie tak trudne.Większość jabłek i gruszek, które kupujemy w zaprzyjaźnionym zieleniaku, pochodzi właśnie z drzew poddanych zabiegowi szczepienia. Musi to więc być skuteczna metoda.  I wcale, wbrew niektórym obiegowym opiniom, nie jest strasznie trudna – każdy z nas może sam pokusić się o taki zabieg.

Z rozmaitych metod wybierzmy te dostosowane do możliwości początkujących ogrodników, a spośród poddawanych im drzew – jabłonie i grusze, bo właśnie te gatunki można teraz szczepić. No i większość z nas je lubi…

Po co nam to?

Najprościej byłoby znaleźć odpowiednie drzewko, posadzić je koło domu i czekać na owoce. Kilka lat…  Szczepienie pozwala znacznie skrócić czas oczekiwania. Polega na połączeniu tzw. zrazu (czyli „szczepki”) z rośliny szlachetnej, która rodzi piękne, smaczne owoce, i podkładki (czyli podstawy) z odmiany mniej doskonałej pod tym względem, za to odpornej na mróz i choroby. Idealnie, gdyby była to odmiana dzika.

Ważne jest też to, by łączyć ze sobą dwie części pochodzące z odmian pokrewnych, mających podobny cykl wegetacyjny. W efekcie uzyskamy kompaktowej wielkości drzewko, które zapewni nam dorodne, pyszne owoce.

Kiedy szczepić? Wczesną wiosną, gdy wegetacja jeszcze się nie zaczęła, albo latem. Oba terminy różnią się pod względem metod, jakie się stosuje, by cały zabieg przyniósł pożądane efekty: wiosną eksperci radzą szczepić na zraz, a latem – wykonując tzw. okulizację. Przyjrzyjmy się dokładniej pierwszej z metod.

Siostro, sekator!

Do każdej operacji trzeba się jednak najpierw starannie przygotować, a więc zgromadzić niezbędne narzędzia i materiały. Oto, co powinniśmy mieć pod ręką:

  • „Instrumenty chirurgiczne”, a więc: małą piłę ogrodniczą, najlepiej tzw. lisicę, poręczna piłę akumulatorową, nóż ogrodniczy do nacięć i odpowiedni sekator (najlepiej taki przeznaczony właśnie do szczepień).
  • Zrazy potrzebnego gatunku (sami musielibyśmy je przygotować w styczniu albo lutym, ale odpowiednie zrazy można bez problemu kupić w szkółkach i dobrych sklepach ogrodniczych).
  • Sznur albo folię ogrodniczą do zabezpieczenia miejsca połączenia oraz specjalistyczną maść chroniącą przed grzybami i bakteriami.

Oczywiście musimy mieć też roślinę, która stanowi podkładkę, ale gdyby jej nie było, nie byłoby przecież powodu do tych rozważań.

Operację czas zacząć…

Teoretycznie sprawa jest prosta: trzeba starannie dopasować oba elementy (podkładkę i zraz), połączyć je sznurem lub folią ogrodniczą i zabezpieczyć miejsce operacji maścią.

Co istotne, taki zabieg powinniśmy wykonywać w suche, słoneczne dni, a wszystkie cięcia wykonywać czystym, ostrym nożykiem ogrodniczym. Chodzi o to, by zminimalizować ryzyko rozwinięcia się chorób i niepowodzenia przedsięwzięcia.

Długi żywopłot to dużo pracy. Uporasz się z tym zadaniem, oszczędzając czas i siły, korzystając z nowoczesnych, akumulatorowych nożyc do żywopłotu Greenworks 60 V.  Kliknij!

Szczepienie zrazem, czyli jak?

Musimy też wybrać rodzaj szczepienia zrazem, a jest ich sporo. Jako że stawiamy w tej dziedzinie pierwsze kroki, skupmy się na trzech najpopularniejszych:

  1. Przez stosowanie. Wykonuje się je wtedy, gdy oba łączone elementy są podobnej grubości. Ścinamy je pod ostrym, podobnym kątem – tak, by powierzchnia, którą będą do siebie przylegały, była jak największa. Teraz, w kwietniu, to idealna metoda.
  2. W klin. To metoda nazywana też szczepieniem w sarnią nóżkę. Właściwie to wyjaśnia wszystko: w podkładce wycinamy trójkątny klin, a zraz przycinamy w kształcie takim, by idealnie pasował do nacięcia. Ta metoda gwarantuje trwalsze połączenie.
  3. Za korę. Sprawdza się w sytuacji, gdy podkładki i zraz mocno różnią się pod względem średnicy. Ostrym nożem wykonujemy w korze (na zdrowym jej odcinku) nacięcie w kształcie litery „T”. Zraz mocuje się na podkładce, uprzednio delikatnie odsłaniając naciętą korę.

Ponad dwa metry zasięgu, wygodna, obrotowa głowica i wydajny, bezszczotkowy silnik – to tylko kilka spośród wielu zalet, którymi ujmą Cię akumulatorowe nożyce na wysięgniku do żywopłotu Greenworks 60 V.

Ważne jest, jak już wspomnieliśmy, by wszystko to robić jedynie z wykorzystaniem zdrowych części drzewek i przy użyciu odpowiednich środków technicznych.

Na koniec starannie zabezpieczamy miejsce operacji specjalistyczną maścią ogrodniczą. Potem zostaje czekanie. I sprawdzanie, czy operacja się udała. Jeśli tak, będziemy mogli sobie powiedzieć: „Ogród mój widzę ogromnym…”.

Inne porady

Poradnik ogrodnika

Posiej jesienią, zajadaj się wczesną wiosną!

sianie jesień marchew

Trawniki i uprawy

Ostatnie, jesienne koszenie trawnika

trawnik wertykulacja

Poradnik ogrodnika

Mają akumulator i wysięgnik

drzewa narzędzia na wysięgniku ogród

Drzewa i Krzewy

Załóżmy sobie sad

sad owoce

Poradnik ogrodnika

Pielęgnuj, gdy ciemno i sucho

rośliny doniczkowe zima

Poradnik ogrodnika

Ekologiczny sposób na przechowywanie owoców i warzyw

ziemianka budowa

Poradnik ogrodnika

Jesienne czyszczenie chodników i tarasów

chodnik taras czyszczenie

Poradnik ogrodnika

Dbamy o oczko… wodne

oczko wodne staw

Poradnik ogrodnika

Jak dbać o drzewa i krzewy owocowe

drzewa owoce krzewy

Poradnik ogrodnika

Pełne lato na balkonie i tarasie

balkon taras rośliny

Poradnik ogrodnika

Jak zaszkodzić szkodnikom w naszych uprawach

warzywa owoce trawnik

Trawniki i uprawy

5 roślin idealnych na pergolę i do altany

altana pergola winnik winorośl

Trawniki i uprawy

Co posiać w czerwcu w wolnych miejscach na grządce?

sałata szpinak rzodkiewka grządka siew

Trawniki i uprawy

Czas zająć się warzywnikiem…

warzywnik siew warzywa

Poradnik ogrodnika

Jak zniechęcić ptaki do owoców w naszym sadzie

ptaki owoce sad

Trawniki i uprawy

Trawnik w czasie suszy

mały ogród ogródek trawnik gleba

Poradnik ogrodnika

Zróbmy sobie nowy taras!

taras chodnik płytki

Drzewa i Krzewy GreenWorks

W maju bądźmy czuli dla drzew w sadzie

sadzenie cięcie ściółkowanie pielenie

Kwietniki i zielniki

Piękna łąka kwietna zamiast pięknego trawnika

łąka trawnik

Poradnik ogrodnika

Sekret bujnie kwitnącej roślinności tkwi w wysokiej jakości glebie. Sprawdź, jak ją przygotować

mały ogród ogródek ogród podlewanie nawadnianie

Trawniki i uprawy

Piękny trawnik w kilku krokach

ziemia powietrze pielęgnacja sadzenie nawożenie

Kwietniki i zielniki

Przygotowujemy ziemię pod nasadzenia

trawnik krzewy krzaki drzewa gleba

Drzewa i Krzewy

Ochrona drzew i krzewów na zimę

mały ogród ogródek ogród działka trawa

Akumulatory

Dlaczego jesteśmy innowacyjni? M.in. dzięki naszym wydajnym i długo działającym akumulatorom zaprojektowanym od A do Z w siedzibie Greenworks.

czytaj więcej

Myjki
ciśnieniowe

Duża moc, wysokie ciśnienie i efektywność, dzięki której praca wokół domu staje się czystą przyjemnością. Poznaj nasze myjki ciśnieniowe.

czytaj więcej

Newsletter


Ogrodowe porady i aktualne promocje – już teraz zapisz się do newslettera Greenworks

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez LŁ spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k. w celach marketingowych zgodnie z podanymi warunkami w klauzuli informacyjnej oraz przesyłanie ich na podany przeze mnie adres e-mail.

Masz sklep lub hurtownię?

Zostań partnerem Greenworks.