Załóżmy sobie w ogrodzie własne „jezioro”

Orzeźwia, nawilża powietrze, redukuje kurz, poi rośliny i zwierzęta, a przede wszystkim dodaje posesji uroku – oczko wodne warto mieć! Zalet ma mnóstwo, ale też wymaga naszej systematycznej opieki. Jak je założyć samodzielnie?



„Początkiem wszechrzeczy jest woda” – twierdził Tales z Miletu, jeden z siedmiu mędrców starożytności, filozof przyrody. Nie ma co się spierać z mądrym mężem – lepiej dopasować nasze otoczenie do jego zaleceń. Zwłaszcza że dziś oczko wodne przy domu każdy może bez problemu zbudować sam.

Wszystko zgodne z prawem

Zacznijmy od informacji podstawowej – budowa oczka wodnego nie wymaga żadnych zgód od urzędników i nie wiąże się z obowiązkiem zgłaszania tego. Tak jest pod jednym warunkiem – że nie planujemy zbiornika (również przydomowego basenu) większego niż 50 m².

Kto jednak zamierza „pójść na całość” i mieć większy, niech nie zapomni o tym obowiązku. Takie zapomnienie może się skończyć przykrymi niespodziankami – urzędnicy potraktują to jako samowolę budowlaną, co oznacza często konieczność rozbiórki.

Lekka, kompaktowa, świetnie wyposażona myjka ciśnieniowa Greenworks G30 120 barów pomoże utrzymać porządek we wszystkich częściach domu i ogrodu.

Dobry plan jest niezbędny

Kiedy to już wiemy, dokładnie zaplanujmy położenie oczka – obrys i głębokość. Od tego zależy bowiem zarówno wybór odpowiedniej technologii, jak i to, które rośliny i zwierzęta będą się mogły tam osiedlić oraz zakres prac związanych z utrzymaniem przydomowego „jeziora” (im będzie większe, tym – paradoksalnie – mniej przy nim pracy, bo oczyszczać się będzie po części samodzielnie, w sposób naturalny).

Wszystkie opadłe liście i wszelkie śmieci zbierzesz w mig, jeśli pomoże Ci w tym designerska, mocna dmuchawa akumulatorowa Greenworks 60 V z wydajnym silnikiem bezszczotkowym.

Inaczej wygląda i jest konstruowane oczko wodne o charakterze rekreacyjnym, a zupełnie inaczej ozdobne czy naturalistyczne, a więc przeznaczone głównie na siedlisko dla roślin i zwierząt. Planując, weźmy pod uwagę kilka ważnych czynników:

  1. Powierzchnia. Dobrze, by zbiornik miał przynajmniej 10 m², a minimalna jego głębokość to jeden metr (jeśli planujemy wpuścić tam ryby, musi to być przynajmniej 1,5 metra – by zimą woda nie zamarzała do dna). Pamiętajmy, że w płytkim woda szybko wyparowuje w czasie upałów, a opadające liście i inne śmieci szybciej ją zatruwają.
  2. Lokalizacja. Ważne, by oczko nie przecinało szlaków komunikacyjnych i przebiegu jakichkolwiek instalacji. W pobliżu powinniśmy mieś dostęp do instalacji elektrycznej niezbędnej do zasilania pompy wodnej (również do ewentualnej fontanny), lampy UVC (zabijającej nadmiar bakterii i szkodliwych mikroorganizmów), ale też niezbędnego filtra wody. Optymalne jest miejsce w pobliżu altany, w najniższym punkcie ogrodu, gdzie woda gromadzi się w naturalny sposób. Jeśli zaś chcemy zapewnić odpowiednie warunki zwierzętom (rybom, żabom, ptakom itd.), usytuujmy nasz stawik na uboczu, gdzie rzadziej chodzimy.
  3. Ekspozycja na światło i sąsiedztwo drzew. Zdaniem ekspertów w tej dziedzinie powierzchnia oczka wodnego powinna być w 2/3 nasłoneczniona, bo to sprzyja roślinom. To oznacza jednak, że świetnie będą się rozwijały także glony, których trzeba się będzie regularnie pozbywać. Doskonale by było, gdyby od południa przed ostrymi promieniami słońca chroniło zbiornik jakieś wysokie drzewo. I jeszcze jedno: wiele drzew liściastych w pobliżu oznacza kłopot – opadające liście będą się gromadziły na dnie, powoli zatruwając wodę.

Technologia. Możliwości jest kilka. W przypadku małych zbiorników najłatwiej sięgnąć po gotową nieckę wykonaną z tworzywa sztucznego. Wybór w tym względzie jest spory. Większe oczka wymagają użycia innych rozwiązań. Najprostszym jest przeznaczona specjalnie do tego celu folia PVC. Ma ona jednak tę wadę, że nie jest odporna na działanie promieni UV, więc trzeba ją przykryć piaskiem i żwirem, a potem co kilka lat wymieniać. Lepszym rozwiązaniem wydaje się więc użycie odpornej na takie niebezpieczeństwo, bardzo wytrzymałej folii EPDM, zwanej też geomembraną. Ta produkt droższy, ale zapewni szczelność na kilkadziesiąt lat.

Przygotuj trawnik do zimy, przycinając go tak, jak należy znakomitą, ekologiczna kosiarką Greenworks 60 V 46 cm z napędem.

No to budujemy!

Kto w wysiłek koncepcyjny włożył dużo pracy, mniej się namęczy przy samej budowie. Samą operację przeprowadzamy w ciepły, suchy dzień, co ułatwi wyściełanie dna folią czy geomembraną i zgrzewanie ich płacht. Zabierzmy się za nią krok po kroku:

  • Starannie wyznaczamy brzegi – usypujemy linię z piasku albo oznaczamy ją sznurem.
  • Kopanie czas zacząć – pamiętajmy, by wykop był nieco większy niż planowany zbiornik, bo spodnia jego część musi być wysypana żwirem i piaskiem, który zabezpieczy izolację przed ostrymi przedmiotami. Warstwa ochronna ma mieć 10-15 cm, a na niej układamy jeszcze geowłókninę, która wszystko ustabilizuje.
  • Folię lub geomembranę układamy na tak przygotowanym podłożu, starannie zgrzewając jej łączenia. Musimy też pamiętać, by płachty wystawały 10-15 cm ponad powierzchnię. Przycinamy ten nadmiar po zakończeniu układania, a ranty starannie maskujemy, umieszczając je w rowku wykopanym wokół oczka i przysypując warstwą ziemi. Można tego celu specjalnej folii z kamykami przytwierdzonymi przy pomocy żywicy epoksydowej.
  • Podłoże wykładamy kilkucentymetrową warstwą żwiru, a strome brzegi specjalistycznymi matami, które umożliwiają roślinom wodnym zakorzenienie się. Tam, gdzie brzeg jest bardzo stromy, skorzystajmy ze specjalnych kieszeni – trzeba je najpierw obciążyć kamieniami.
  • Zbiornik jest prawie gotowy – teraz trzeba całość starannie przepłukać wodą i zacząć wypełnianie. Róbmy to etapami – najpierw na 25 procent, potem – na 50, a po kilku godzinach – całość. Pamiętajmy jednak, by lustro wody znajdowało się 10 cm poniżej brzegu oczka wodnego.
  • Kilka dni musimy odczekać, by wszystko się ustabilizowało. Po tym czasie sprawdzamy jakość wody. Jeżeli zamierzamy sprowadzić do niej zwierzęta i rośliny, jej pH powinno się wahać w granicach od 7,5 do 8,4. Potem montujemy niezbędny sprzęt (pompę filtracyjną, pompę do fontanny, zestaw filtrów, urządzenia napowietrzające, lampy bakteriobójcze i ewentualnie oświetlenie brzegów oraz dna zbiornika). Aranżujemy też brzegi zgodnie z planami i potrzebami (kamienie, żwir, cegła itd.). Na koniec trzeba jeszcze zaszczepić w filtrze wyselekcjonowane, niezbędne bakterie.

Ostatnim etapem jest sprowadzenie lokatorów, a więc roślin (trzeba dobrać gatunki odpowiednie do nasłonecznienia i głębokości wody) oraz zwierzęta (ryby). Jeśli mamy gdzieś w pobliżu naturalne zbiorniki wodne, po jakimś czasie w naszym przydomowym „morzu” pojawią się zapewne również żaby. Warto dbać o takich lokatorów, bo oni żywią się larwami komarów!

Zapasowy akumulator o pojemności 4 Ah to gwarancja, że szybciej uporasz się z pracą w ogrodzie. Zwłaszcza że pasuje do wszystkich urządzeń Greenworks!

Pilnuj zbiornika swego!

Oprzyrządowanie niezbędne do utrzymania równowagi biologicznej w zbiorniku (to dość trudna sprawa) musimy dobrać odpowiednio do powierzchni, głębokości i rodzaju naszego oczka wodnego. Podobnie zresztą,  jak różne gatunki roślin i zwierząt. Kupując wszystko to, warto najpierw zasięgnąć porady specjalistów w tej dziedzinie.

Teraz zostaje cieszyć się własnym „jeziorem”, nieustannie dbając o jego kondycję biologiczną.

Polecane narzędzia do pielęgnacji ogrodu

Inne porady

Poradnik ogrodnika

Styczeń w ogrodzie

zima ogród planowanie

Poradnik ogrodnika

Dlaczego warto mieć kompostownik?

kompostownik ogród gleba

Poradnik ogrodnika

Co robimy w ogrodzie jesienią?

jesień ogród liście

Drzewa i Krzewy Poradnik ogrodnika

Porządek w domku narzędziowym

narzędzia przechowywanie szopa

Poradnik ogrodnika

Jak stworzyć ogród skandynawski?

ogród styl projekt

Poradnik ogrodnika

Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu?

szkodniki ogród warzywnik

Poradnik ogrodnika

Co robimy w maju w ogrodzie?

sad drzewa krzewy

Poradnik ogrodnika

Trawnik - lepszy z nasion czy z rolki?

trawnik sianie pielęgnacja

Poradnik ogrodnika

Czas na sadzenie!

kwiaty byliny sadzenie

Poradnik ogrodnika

Planujemy ogród: sadzimy orzech włoski

orzech drzewo sadzenie

Poradnik ogrodnika

Stwórz piękny zimowy ogród

zima ogród rośliny

Poradnik ogrodnika

Cięcie i bielenie - zajęcia na styczeń

sad drzewa zima

Poradnik ogrodnika

Jak przygotować narzędzia do zimy?

zima ogród narzędzia

Poradnik ogrodnika

Październik w ogrodzie

październik ogród zadania

Poradnik ogrodnika Poradniki

Jesienne sprzątanie

jesień porządki ogród

Poradnik ogrodnika

Przygotowujemy drewno na opał

drewno opał pilarka

Poradnik ogrodnika

Feng shui w Twoim ogrodzie

feng shui planowanie sadzenie

Poradnik ogrodnika

Twoja własna ogrodowa apteka

zioła sadzenie pielęgnacja

Poradnik ogrodnika Myjki ciśnieniowe Akumulatory Trawniki i uprawy Drzewa i Krzewy Kwietniki i zielniki

Otwieramy nowy sezon w ogrodzie!

harmonogram prac wiosna cięcie

Poradnik ogrodnika

Silny wiatr w ogrodzie – jak się przed nim zabezpieczyć?

wiatr drzewa krzewy rośliny

Poradnik ogrodnika

Wyganiamy chwasty spod garażu

trawa mech chwasty

Trawniki i uprawy

Co posadzić w kwietniu, by było kolorowo?

tulipany żonkile hiacynty

Drzewa i Krzewy

Drzew pocięcie – na kwiecień zajęcie

morele brzoskwinie nektaryny

Trawniki i uprawy

Halo, tu trawnik!

trawnik wertykulacja aeracja

Poradnik ogrodnika

Wczesnowiosenne prace ogrodnika

wiosna przycinanie krzewów wysiew kwiatów

Drzewa i Krzewy

Nana na cztery pory roku

iglaki drzewa żywopłot

Poradnik ogrodnika

Dziura w lodowym oczku

oczko wodne przerębel zima

Poradnik ogrodnika

Dmuchaj na zimne. Skuteczne odśnieżanie

zima odśnieżanie posesja

Poradnik ogrodnika

Zaczarowany ogród zimowy

kwiaty ogród zima

Kwietniki i zielniki

Oranżeria - przytulna oaza zieleni

oranżeria ogród rośliny do ogrodu

Poradniki Drzewa i Krzewy

Rośliny, ptaki i narzędzia. Zimowe prace w ogrodzie

zima ogród narzędzia

Poradnik ogrodnika

Wyczyść, naostrz i zabezpiecz. Przechowywanie narzędzi zimą

narzędzia przechowywanie konserwacja przegląd

Trawniki i uprawy

Jak chronić rośliny i trawnik, gdy atakuje mróz

trawnik mróz ochrona roślin

Drzewa i Krzewy

Drugie życie choinki

choinka święta ogród

Trawniki i uprawy

Jak dogonić ślimaki, zanim pożrą nasze owoce, warzywa i kwiaty

szkodniki uprawy narzędzia ogrodowe

Trawniki i uprawy

Lepiej trawnik posiać czy go sobie „wytapetować”?

trawnik narzędzia ogrodowe

Trawniki i uprawy

Kalendarz sadzenia na przyszły rok

uprawy sadzenie narzędzia ogrodowe

Trawniki i uprawy

Jeż zasłużył na zimowy domek w ogrodzie!

jeż ogród jesień narzędzia ogrodowe

Drzewa i Krzewy

Zaatakujmy jesień kolorami!

wrzosy astry chryzantemy

Poradnik ogrodnika

A czy Wy już posadziliście czosnek w ogrodzie?

Greenworks czosnek narzędzia ogrodowe

Poradnik ogrodnika

Sad i żywopłot czekają na zabiegi kosmetyczne

żywopłot winorośl owoce

Kwietniki i zielniki

TOP 5 kolorowych roślin na jesienny taras i balkon

taras chryzantemy jesień

Trawniki i uprawy

Jesienne planowanie kolorowej wiosny w ogrodzie

ogród gleba kwiaty

Drzewa i Krzewy

Orzech włoski w polskim ogrodzie

orzech włoski jabłoń grusza śliwa

Drzewa i Krzewy

Sadzimy, rozsadzamy, przesadzamy byliny

byliny fiołki floksy tawułki

Poradnik ogrodnika

Wielkie, jesienne sprzątanie oczka wodnego

oczko wodne jesień

Poradnik ogrodnika

Posiej jesienią, zajadaj się wczesną wiosną!

sianie jesień marchew

Trawniki i uprawy

Ostatnie, jesienne koszenie trawnika

trawnik wertykulacja

Poradnik ogrodnika

Mają akumulator i wysięgnik

drzewa narzędzia na wysięgniku ogród

Drzewa i Krzewy

Załóżmy sobie sad

sad owoce

Poradnik ogrodnika

Pielęgnuj, gdy ciemno i sucho

rośliny doniczkowe zima

Poradnik ogrodnika

Ekologiczny sposób na przechowywanie owoców i warzyw

ziemianka budowa

Poradnik ogrodnika

Jesienne czyszczenie chodników i tarasów

chodnik taras czyszczenie

Akumulatory Trawniki i uprawy

Okiem eksperta: jak pracować sprzętem na akumulator?

akumulator trawnik

Poradnik ogrodnika

Dbamy o oczko… wodne

oczko wodne staw

Poradnik ogrodnika

Jak dbać o drzewa i krzewy owocowe

drzewa owoce krzewy

Poradnik ogrodnika

Pełne lato na balkonie i tarasie

balkon taras rośliny

Poradnik ogrodnika

Jak zaszkodzić szkodnikom w naszych uprawach

warzywa owoce trawnik

Trawniki i uprawy

5 roślin idealnych na pergolę i do altany

altana pergola winnik winorośl

Trawniki i uprawy

Co posiać w czerwcu w wolnych miejscach na grządce?

sałata szpinak rzodkiewka grządka siew

Drzewa i Krzewy

Zaszczep jabłonie i grusze

jabłoń grusza żywopłot

Trawniki i uprawy

Czas zająć się warzywnikiem…

warzywnik siew warzywa

Poradnik ogrodnika

Jak zniechęcić ptaki do owoców w naszym sadzie

ptaki owoce sad

Trawniki i uprawy

Trawnik w czasie suszy

mały ogród ogródek trawnik gleba

Poradnik ogrodnika

Zróbmy sobie nowy taras!

taras chodnik płytki

Drzewa i Krzewy GreenWorks

W maju bądźmy czuli dla drzew w sadzie

sadzenie cięcie ściółkowanie pielenie

Kwietniki i zielniki

Piękna łąka kwietna zamiast pięknego trawnika

łąka trawnik

Poradnik ogrodnika

Sekret bujnie kwitnącej roślinności tkwi w wysokiej jakości glebie. Sprawdź, jak ją przygotować

mały ogród ogródek ogród podlewanie nawadnianie

Trawniki i uprawy

Piękny trawnik w kilku krokach

ziemia powietrze pielęgnacja sadzenie nawożenie

Kwietniki i zielniki

Przygotowujemy ziemię pod nasadzenia

trawnik krzewy krzaki drzewa gleba

Drzewa i Krzewy

Ochrona drzew i krzewów na zimę

mały ogród ogródek ogród działka trawa

Akumulatory

Dlaczego jesteśmy innowacyjni? M.in. dzięki naszym wydajnym i długo działającym akumulatorom zaprojektowanym od A do Z w siedzibie Greenworks.

czytaj więcej

Myjki
ciśnieniowe

Duża moc, wysokie ciśnienie i efektywność, dzięki której praca wokół domu staje się czystą przyjemnością. Poznaj nasze myjki ciśnieniowe.

czytaj więcej

Newsletter


Ogrodowe porady i aktualne promocje – już teraz zapisz się do newslettera Greenworks

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez LŁ spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k. w celach marketingowych zgodnie z podanymi warunkami w klauzuli informacyjnej oraz przesyłanie ich na podany przeze mnie adres e-mail.

Masz sklep lub hurtownię?

Zostań partnerem Greenworks.