Piękny trawnik w kilku krokach

Idealnie utrzymany trawnik to najlepsza wizytówka pięknego ogrodu. Jak go założyć? Oto kilka kroków do doskonałego, zielonego dywanu.Pierwszą kwestią jaką należy rozważyć jest rola trawnika – czy mamy zamiar po nim chodzić, jak często i dokładnie mamy zamiar go pielęgnować. Od tego zależy wybór odpowiedniej mieszanki nasion.

  • Mieszanka rekreacyjna – idealne pod zadbany, estetyczny trawnik, po którym mamy zamiar chodzić, na którym chcielibyśmy móc leżeć. Może być założony w cieniu, jak i półcieniu
  • Mieszanka dywanowa – polecana pod trawniki reprezentacyjne, zakładamy możliwość wejścia na niego, ale planujemy regularnie go pielęgnować i troszczyć się o jego kondycję

Kluczowego znaczenia dla utrzymania tej ostatniej jest regularne koszenie trawnika. Tu ważny jest wybór kosiarki – w największej mierze uzależniony od powierzchni trawnika.

W przypadku najpopularniejszych średniej wielkości trawników doskonałym wyborem jest model GD40L45 Greenworks. Wyposażona w wydajny silnik bezszczotkowy i oferująca 7 poziomów cięcia kosiarka pozwala również na mulczowanie, sprzyjające poprawie kondycji trawy – mówi Marcin Salata, menadżer produktu w Lange Łukaszuk.

By trawnik był schludny, ważne jest wyrównywanie jego brzegów. Do tych tradycyjna kosiarka może mieć utrudniony dostęp, więc jej naturalnym uzupełnieniem powinna być wygodna kosa ręczna. Jak np. model GD40BC z funkcją podkaszarki, świetnie radząca sobie z wyrównywaniem krawędzi chodników.

Zadbaj o nawodnienie
O tym, w jakim stanie jest murawa, w dużej mierze decyduje jej nawodnienie. Tu łatwo przesadzić w obie strony. Zbyt wilgotna gleba przyczynia się do powstawania mchu, zbyt sucha – do zniszczenia trawnika, szczególnie, gdy mamy do czynienia z wrażliwymi gatunkami traw. Wspomniany mech najczęściej pojawia się w wilgotnych i zacienionych częściach ogrodu lub gdy gleba jest zbyt kwaśna. By się go ustrzec, należy kosić trawę na wysokość co najmniej 5 cm, kontrolować pH gleby i stosować nawozy zapobiegające jego wzrostowi.

Wiosenna odnowa
Niezwykle istotne jest odpowiednie potraktowanie trawnika po zimie. Gdy ten obeschnie, należy wygrabić zeszłoroczne pędy i przeprowadzić wertykulację – przy pomocy lekkiej i cichej glebogryzarki Greenworks G40TL. Po tym zabiegu należy rozsypać nawóz, a po kolejnych czterech tygodniach obsiać trawnik regeneracyjną mieszanką nasion.

Inne porady

Przygotowujemy ziemię pod nasadzenia

trawnik krzewy krzaki drzewa gleba

Ochrona drzew i krzewów na zimę

mały ogród ogródek ogród działka trawa

Akumulatory

Dlaczego jesteśmy innowacyjni? M.in. dzięki naszym wydajnym i długo działającym akumulatorom zaprojektowanym od A do Z w siedzibie Greenworks.

czytaj więcej

Myjki
ciśnieniowe

Duża moc, wysokie ciśnienie i efektywność, dzięki której praca wokół domu staje się czystą przyjemnością. Poznaj nasze myjki ciśnieniowe.

czytaj więcej

Newsletter


Ogrodowe porady i aktualne promocje – już teraz zapisz się do newslettera Greenworks

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez LŁ spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k. w celach marketingowych zgodnie z podanymi warunkami w klauzuli informacyjnej oraz przesyłanie ich na podany przeze mnie adres e-mail.

Masz sklep lub hurtownię?

Zostań partnerem Greenworks.