Lepiej trawnik posiać czy go sobie „wytapetować”?

Marzy Ci się piękny, trawiasty dywan na posesji? Lepszy będzie zasiany własnoręcznie czy ułożony z rolki? Wszystko zależy od naszych potrzeb i możliwości.Zieleń to cudowny plaster na zszargane nerwy. Warto go mieć zawsze pod ręką – w ogrodzie. Jak go wyprodukować i jak o niego zadbać, by on mógł dbać na co dzień o spokój naszego ducha? Oto taczka podpowiedzi J

Grunt starannie przygotujmy

Najlepsze kosiarki, nowoczesne zraszacze i mieszanki nasion na nic się zdadzą, jeśli odpuścimy sobie ten etap przygotowań. Z terenu, na którym ma się pojawić darń musimy cierpliwie i starannie wyzbierać wszystko, co mogłoby jej przeszkadzać: kamienie, śmieci, chwasty, gałęzie. One mogłyby bowiem utrudniać młodym źdźbłom ukorzenienie się.

Kto zamierza powierzyć nawadnianie specjalnym instalacjom, właśnie w tym momencie powinien je ułożyć w ziemi, żeby potem nie niszczyć świeżej zieleni.

Wytrzymała przekładnia, regulowany ogranicznik głębokości, wygodny uchwyt – z glebogryzarką Greenworks 40 V przygotowanie ziemi na założenie trawnika pójdzie Ci jak z płatka!

Teraz zabieramy się za przekopanie gleby. Robimy to na głębokość ok. 25 cm albo po prostu szpadla. Rzecz jasna można też (dla zaoszczędzenia sił) sięgnąć po mechaniczną glebogryzarkę. W czasie kopania wybieramy wszystkie kamienie i korzenie albo kłącza chwastów. Im więcej perzu się pozbędziemy, tym mniej życiodajnych zapasów będzie potem podkradał naszej trawie.

Wypada przy okazji zwrócić uwagę na to, czy ziemia nie jest ciężka, nieurodzajna i mało przewiewna. W takim wypadku warto przed kopaniem ułożyć na wierzchu warstwę kompostu i zmieszać ją z glebą.

Pożywienie zapewnijmy

Sprawdźmy też odczyn podłoża, na którym ma się znaleźć nasz trawnik – odpowiedni dla traw ogrodowych powinien mieć od 5,5 do 6,5 pH. Jeśli wskazanie jest radykalnie niższe, najpierw zadbajmy o podniesienie wskazania. Jak? Dodając odpowiednią porcję wapna do tego, co przekopujemy. To utrudni życie mchom, które chciałyby opanować takie przyjemne miejsce.

Zielony dywan powinien być równy, bez zagłębień, w których mogłyby się tworzyć małe bajorka. Dlatego wszystkie grudki rozbijamy grabiami, a potem całość ubijamy walcem ogrodowym (może być też zwykła beczka wypełniona wodą).

Wszechstronna, inteligentna kosiarka akumulatorowa Greenworks 60 V z napędem należycie zadba o każdy, nawet rozległy trawnik. Jej progresywny silnik bezszczotkowy jest wydajny i bezobsługowy.

I jeszcze jedno – warto tak ukształtować cała płaszczyznę, żeby była pochylona w jedną stronę pod kątem 1-3 procent. Dzięki temu woda deszczowa czy ta po roztopach będzie sprawnie spływała.

Ci, którzy cenią sobie precyzję i ład, mogą skraj trawnika zabezpieczyć specjalnymi obrzeżami (kupimy je w każdym sklepie ogrodniczym). Wszyscy natomiast powinni tydzień przed siewem (albo rozwinięciem zielonej rolki – o tym powiemy za chwilę) użyć nawozu, który ułatwi naszej trawie start ku niebu.

Trawę posiejmy albo rozwińmy

Bez względu na to, czy postanowiliśmy sami posiać trawę, czy zamówić gotowe rolki z nią i „wytapetować” sobie ogród, musimy sprzedawcy wyjaśnić, na jakim terenie zakładamy trawnik: słonecznym czy zacienionym, wilgotnym czy zwykle suchym, narażonym na silne podmuchy wiatru czy spokojnym, ustronnym, takim, po którym będziemy często chodzić i biegać, czy rzadko użytkowanym. To pozwoli dobrać odpowiednią mieszankę, a możliwości jest naprawdę całe mnóstwo.

Znakomita, nowoczesna podkaszarka D-Grip Greenworks 60V radzi sobie z każdym trawnikowym wyzwaniem, nie zmuszając operatora do wielkiego wysiłku. Natomiast jej dwuczęściowy wał ułatwia wygodne transportowania.

Jaka jest różnica między trawnikiem, który chcemy sami posiać, a takim rozwijanym? Przede wszystkim ten z siewu jest na początku delikatniejszy i wrażliwszy od dużych, mocnych już źdźbeł przywiezionych w beli – nie można po nich chodzić ani jeździć. Jest też znacznie tańszy – wyprodukowanie gotowej trawy i jej zrolowanie wymaga wielu zabiegów.

Jak należy siać

Zanim do tego przystąpimy, warto delikatnie zruszyć ubitą ziemię grabiami – nie chodzi o żadne rowki czy zagłębienia, ale jedynie o to, by gleba była ziarnista, mogąc ukryć nasiona.

Dodatkowy, wydajny akumulator Greenworks 60 V umożliwi dłuższą pracę w ogrodzie – współpracuje z wszystkimi urządzeniami, które są tam potrzebne.

No i jeszcze jedno – jeśli jest sucho, trzeba delikatnie zrosić. Nadmiar wody też jest zabójczy. Zanim więc przystąpimy do dzieła, starannie przestudiujmy prognozę pogody na najbliższe dni – jeśli są zapowiadane upały albo intensywne deszcze, poczekajmy.

Wreszcie ruszamy do siania – optymalnym sposobem wydaje się metoda na krzyż, a więc najpierw rzucamy nasiona, idąc w jedną stronę, a potem powtarzamy tę czynność, przesuwając się pod kątem prostym do pierwszego siewu. Zwykle zaleca się użycie 2,5-3,5 kg mieszanki na każdych 100 m² przygotowanego terenu.

Po zakończeniu delikatnie grabimy cała obsianą nawierzchnię, by przykryć nasiona, a następnie ubijamy ja walcem ogrodowym i ostrożnie podlewamy (unikamy silnego strumienia wody – to ma być raczej delikatny prysznic).

Powietrza i wody – to podstawowe potrzeby każdego trawnika. Pomoże Ci je zapewnić nowoczesny, akumulatorowy wertykulator/aerator Greenworks 40 V.

Teraz zostaje czekać na wykiełkowanie – najczęściej trwa to około dwóch tygodni (wszystko zależy od gatunków traw, jakie znalazły się w mieszance). W tym czasie systematycznie podlewamy nasz przyszły trawnik – nawet kilka razy na dzień. Susza jest bowiem jego wielkim wrogiem!

Jak dbać o darń z rolki

Słowo „dbać” zostało użyte nieprzypadkowo – kupujemy gotowe, żywe rośliny. Od chwili zrolowania do ułożenia na docelowym miejscu nie powinno upłynąć więcej niż 24 godziny. W przeciwnym wypadku trawa zaparzy się i obumrze.

Co ważne, takiego „gotowca” powinno się kupować zawsze z 10-procentowym zapasem – po rozwinięciu musimy darń dopasować do powierzchni wytyczonego placu. Taki trawnik, podobnie jak ten posiany, wymaga początkowo regularnego nawadniania.

Kosimy po raz pierwszy

Bez względu na to, jak świetną mamy kosiarkę i jak bardzo palimy się do jej użycia, z pierwszym koszeniem nie można się spieszyć. Zabieramy się na nie dopiero w chwili, gdy źdźbła wystrzelą na kilkanaście centymetrów (na pewno powyżej 10).

Mocna, designerska, lekka dmuchawa Greenworks 60 V to idealny pomocnik w ogrodowych porządkach!

Pierwsze trzy cięcia powinny skracać trawnik o centymetr, a noże tnące muszą być bardzo ostre, by nie powyrywać młodych, słabych jeszcze roślin (szczególnie tych sianych). Dopiero czwarte cięcie może być wykonane na wysokości 5-6 cm.

I pamiętajmy, że młody trawnik źle znosi intensywną eksploatację. Dlatego przez kilka pierwszych tygodni unikajmy chodzenia i skakania po nim, a szczególnie jeżdżenia ciężkimi wózkami czy taczkami.

Polecane narzędzia do pielęgnacji ogrodu

Inne porady

Poradnik ogrodnika

Styczeń w ogrodzie

zima ogród planowanie

Poradnik ogrodnika

Dlaczego warto mieć kompostownik?

kompostownik ogród gleba

Poradnik ogrodnika

Co robimy w ogrodzie jesienią?

jesień ogród liście

Drzewa i Krzewy Poradnik ogrodnika

Porządek w domku narzędziowym

narzędzia przechowywanie szopa

Poradnik ogrodnika

Jak stworzyć ogród skandynawski?

ogród styl projekt

Poradnik ogrodnika

Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu?

szkodniki ogród warzywnik

Poradnik ogrodnika

Co robimy w maju w ogrodzie?

sad drzewa krzewy

Poradnik ogrodnika

Trawnik - lepszy z nasion czy z rolki?

trawnik sianie pielęgnacja

Poradnik ogrodnika

Czas na sadzenie!

kwiaty byliny sadzenie

Poradnik ogrodnika

Planujemy ogród: sadzimy orzech włoski

orzech drzewo sadzenie

Poradnik ogrodnika

Stwórz piękny zimowy ogród

zima ogród rośliny

Poradnik ogrodnika

Cięcie i bielenie - zajęcia na styczeń

sad drzewa zima

Poradnik ogrodnika

Jak przygotować narzędzia do zimy?

zima ogród narzędzia

Poradnik ogrodnika

Październik w ogrodzie

październik ogród zadania

Poradnik ogrodnika Poradniki

Jesienne sprzątanie

jesień porządki ogród

Poradnik ogrodnika

Przygotowujemy drewno na opał

drewno opał pilarka

Poradnik ogrodnika

Feng shui w Twoim ogrodzie

feng shui planowanie sadzenie

Poradnik ogrodnika

Twoja własna ogrodowa apteka

zioła sadzenie pielęgnacja

Poradnik ogrodnika Myjki ciśnieniowe Akumulatory Trawniki i uprawy Drzewa i Krzewy Kwietniki i zielniki

Otwieramy nowy sezon w ogrodzie!

harmonogram prac wiosna cięcie

Poradnik ogrodnika

Silny wiatr w ogrodzie – jak się przed nim zabezpieczyć?

wiatr drzewa krzewy rośliny

Poradnik ogrodnika

Wyganiamy chwasty spod garażu

trawa mech chwasty

Trawniki i uprawy

Co posadzić w kwietniu, by było kolorowo?

tulipany żonkile hiacynty

Drzewa i Krzewy

Drzew pocięcie – na kwiecień zajęcie

morele brzoskwinie nektaryny

Trawniki i uprawy

Halo, tu trawnik!

trawnik wertykulacja aeracja

Poradnik ogrodnika

Wczesnowiosenne prace ogrodnika

wiosna przycinanie krzewów wysiew kwiatów

Drzewa i Krzewy

Nana na cztery pory roku

iglaki drzewa żywopłot

Poradnik ogrodnika

Dziura w lodowym oczku

oczko wodne przerębel zima

Poradnik ogrodnika

Dmuchaj na zimne. Skuteczne odśnieżanie

zima odśnieżanie posesja

Poradnik ogrodnika

Zaczarowany ogród zimowy

kwiaty ogród zima

Kwietniki i zielniki

Oranżeria - przytulna oaza zieleni

oranżeria ogród rośliny do ogrodu

Poradniki Drzewa i Krzewy

Rośliny, ptaki i narzędzia. Zimowe prace w ogrodzie

zima ogród narzędzia

Poradnik ogrodnika

Wyczyść, naostrz i zabezpiecz. Przechowywanie narzędzi zimą

narzędzia przechowywanie konserwacja przegląd

Trawniki i uprawy

Jak chronić rośliny i trawnik, gdy atakuje mróz

trawnik mróz ochrona roślin

Drzewa i Krzewy

Drugie życie choinki

choinka święta ogród

Trawniki i uprawy

Jak dogonić ślimaki, zanim pożrą nasze owoce, warzywa i kwiaty

szkodniki uprawy narzędzia ogrodowe

Poradnik ogrodnika

Załóżmy sobie w ogrodzie własne „jezioro”

staw jezioro oczko wodne

Trawniki i uprawy

Kalendarz sadzenia na przyszły rok

uprawy sadzenie narzędzia ogrodowe

Trawniki i uprawy

Jeż zasłużył na zimowy domek w ogrodzie!

jeż ogród jesień narzędzia ogrodowe

Drzewa i Krzewy

Zaatakujmy jesień kolorami!

wrzosy astry chryzantemy

Poradnik ogrodnika

A czy Wy już posadziliście czosnek w ogrodzie?

Greenworks czosnek narzędzia ogrodowe

Poradnik ogrodnika

Sad i żywopłot czekają na zabiegi kosmetyczne

żywopłot winorośl owoce

Kwietniki i zielniki

TOP 5 kolorowych roślin na jesienny taras i balkon

taras chryzantemy jesień

Trawniki i uprawy

Jesienne planowanie kolorowej wiosny w ogrodzie

ogród gleba kwiaty

Drzewa i Krzewy

Orzech włoski w polskim ogrodzie

orzech włoski jabłoń grusza śliwa

Drzewa i Krzewy

Sadzimy, rozsadzamy, przesadzamy byliny

byliny fiołki floksy tawułki

Poradnik ogrodnika

Wielkie, jesienne sprzątanie oczka wodnego

oczko wodne jesień

Poradnik ogrodnika

Posiej jesienią, zajadaj się wczesną wiosną!

sianie jesień marchew

Trawniki i uprawy

Ostatnie, jesienne koszenie trawnika

trawnik wertykulacja

Poradnik ogrodnika

Mają akumulator i wysięgnik

drzewa narzędzia na wysięgniku ogród

Drzewa i Krzewy

Załóżmy sobie sad

sad owoce

Poradnik ogrodnika

Pielęgnuj, gdy ciemno i sucho

rośliny doniczkowe zima

Poradnik ogrodnika

Ekologiczny sposób na przechowywanie owoców i warzyw

ziemianka budowa

Poradnik ogrodnika

Jesienne czyszczenie chodników i tarasów

chodnik taras czyszczenie

Akumulatory Trawniki i uprawy

Okiem eksperta: jak pracować sprzętem na akumulator?

akumulator trawnik

Poradnik ogrodnika

Dbamy o oczko… wodne

oczko wodne staw

Poradnik ogrodnika

Jak dbać o drzewa i krzewy owocowe

drzewa owoce krzewy

Poradnik ogrodnika

Pełne lato na balkonie i tarasie

balkon taras rośliny

Poradnik ogrodnika

Jak zaszkodzić szkodnikom w naszych uprawach

warzywa owoce trawnik

Trawniki i uprawy

5 roślin idealnych na pergolę i do altany

altana pergola winnik winorośl

Trawniki i uprawy

Co posiać w czerwcu w wolnych miejscach na grządce?

sałata szpinak rzodkiewka grządka siew

Drzewa i Krzewy

Zaszczep jabłonie i grusze

jabłoń grusza żywopłot

Trawniki i uprawy

Czas zająć się warzywnikiem…

warzywnik siew warzywa

Poradnik ogrodnika

Jak zniechęcić ptaki do owoców w naszym sadzie

ptaki owoce sad

Trawniki i uprawy

Trawnik w czasie suszy

mały ogród ogródek trawnik gleba

Poradnik ogrodnika

Zróbmy sobie nowy taras!

taras chodnik płytki

Drzewa i Krzewy GreenWorks

W maju bądźmy czuli dla drzew w sadzie

sadzenie cięcie ściółkowanie pielenie

Kwietniki i zielniki

Piękna łąka kwietna zamiast pięknego trawnika

łąka trawnik

Poradnik ogrodnika

Sekret bujnie kwitnącej roślinności tkwi w wysokiej jakości glebie. Sprawdź, jak ją przygotować

mały ogród ogródek ogród podlewanie nawadnianie

Trawniki i uprawy

Piękny trawnik w kilku krokach

ziemia powietrze pielęgnacja sadzenie nawożenie

Kwietniki i zielniki

Przygotowujemy ziemię pod nasadzenia

trawnik krzewy krzaki drzewa gleba

Drzewa i Krzewy

Ochrona drzew i krzewów na zimę

mały ogród ogródek ogród działka trawa

Akumulatory

Dlaczego jesteśmy innowacyjni? M.in. dzięki naszym wydajnym i długo działającym akumulatorom zaprojektowanym od A do Z w siedzibie Greenworks.

czytaj więcej

Myjki
ciśnieniowe

Duża moc, wysokie ciśnienie i efektywność, dzięki której praca wokół domu staje się czystą przyjemnością. Poznaj nasze myjki ciśnieniowe.

czytaj więcej

Newsletter


Ogrodowe porady i aktualne promocje – już teraz zapisz się do newslettera Greenworks

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez LŁ spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k. w celach marketingowych zgodnie z podanymi warunkami w klauzuli informacyjnej oraz przesyłanie ich na podany przeze mnie adres e-mail.

Masz sklep lub hurtownię?

Zostań partnerem Greenworks.