Halo, tu trawnik!

Z nadejściem wiosny trawnik obudził się po zimie i domaga się pierwszych zabiegów pielęgnacyjnych. Podpowiadamy, jakie czynności przeprowadzić, by szybko wrócił do formy.„Halo, Wimbledon!” Oto kultowe przywitanie komentatora Bohdana Tomaszewskiego z najważniejszym turniejem tenisowym na świecie, którego wizytówką jest nieskazitelna trawa. Co musicie zrobić po zimie, żeby wasz trawnik wiosną i latem przypominał ten wimbledoński?

Najbardziej radykalnym sposobem regeneracji jest całkowite usunięcie darni, ponowne przygotowanie podłoża i zasiane trawy od nowa. Biorąc pod uwagę, że za nami łagodna i bezśnieżna zima, zakładamy, że murawa nie jest zrujnowana doszczętnie.

Po pierwsze: grabienie

Na początek wygrabiamy z trawnika liście, gałęzie i zgniłe źdźbła. Dzięki temu woda i substancje odżywcze lepiej przesiąkają do gleby i nawożenie jest bardziej skuteczne. Używamy grabi ogrodowych i grabimy na krzyż, aby dokładnie usunąć wszelkie zanieczyszczenia. Marzec to idealna pora na przeprowadzenie tego zabiegu.

Nie ma lepszego pomocnika przy sprzątaniu od dmuchawy 40 V z funkcją odkurzacza.

Po drugie: wałowanie

Jeżeli po zimie trawnik jest nierówny, wałujemy, aby pozbyć się niesymetrycznych kęp. Na skutek mrozu lub przymrozków fragmenty trawy mogły się poodrywać od podłoża. Wałujemy ciężkim wałem (od 70 do 100 kg), żeby wszystko podociskać i pobudzić trawę do równomiernego wzrostu.

Po trzecie: wertykulacja

Jeżeli trawnik jest duży i w kiepskim stanie, to do oczyszczania wygodniej użyć wertykulatora niż grabi. Na pewno uzyskamy lepsze efekty. Musimy wykonać wertykulację zanim trawa zacznie wzrastać. Ten zabieg polega na pionowym nacinaniu darni, co ją rozluźnia i ułatwia korzeniom pobieranie wartości odżywczych.

Uwaga! Wertykulacji lepiej nie wykonywać na młodych trawnikach (poniżej dwóch lat). W przypadku starszych nie ma obaw. Dzięki temu zabiegowi trawnik będzie gęstszy. Jest to znakomity sposób na zalegający filc i niechciany mech.

Wydajny i wytrzymały wertykulator, stworzony z myślą o pracy na małej i średniej powierzchni. Dzięki szerokiemu wałkowi 35cm na którym umieszczone są stalowe igły, które potrafią błyskawicznie oczyścić trawnik z górnej darni oraz spulchnić glebę i przygotować ją pod wysiew trawnika i roślin. Wyposażony w pojemnik o pojemności 20 litrów.

Po czwarte: aeracja

Aeracja, czyli napowietrzanie. Aeracja polega na nakłuwaniu podłoża kolcami. W tej metodzie pielęgnacji także chodzi o zapewnienie dostępu powietrza, wody i wartości odżywczych. Można użyć specjalnych nakładek na buty z kolcami, a od biedy także wideł, ale najlepiej sięgnąć po profesjonalny aerator. Ten zabieg można połączyć z wałowaniem, wykorzystując do tego kolczastą nakładkę na wał.

Po piąte: piaskowanie

Po aeracji gleba jest podziurawiona. To dobry moment na piaskowanie. Sypiemy cienką warstwę. Piasek wypełni otwory, co pozwoli na dłużej zachować luźną strukturę podłoża, a także ułatwi oddychanie oraz pobudzi rozwój korzeni. Zabieg piaskowania zwiększa przepuszczalność podłoża.

Po szóste: nawożenie

Bez nawożenia nie mamy nawet co marzyć o skutecznej rewitalizacji trawnika. Nawozy zawierają wszystko, czego potrzeba trawie do prawidłowego wzrostu. Dzięki nim uzyskuje soczyście zielony kolor, który olśni sąsiada z zazdrością spoglądającego zza płotu. Ponadto nawożenie zapobiega porostowi chwastów. Pierwszy raz nawozimy, gdy zauważmy symptomy wzrostu trawy. Jeżeli wcześnie konieczne było przeprowadzenie wapnowania (warto, gdy pH spada poniżej 5,5), to trzeba odczekać dwa tygodnie.

Wczesną wiosną trzeba dostarczyć odpowiednią dawkę azotu, który wpływa na wzrost i gęstość. Nawóz azotowy działa szybko – efekty są widoczne już po kilku dniach. Żeby jednak zadziałał dobrze, musi być rozsypany równomiernie. Korzystne jest także wysypanie nawozu potasowego i fosforowego, szczególnie jeżeli zapomnieliśmy o tym jesienią. Oczywiście zastępczo możemy użyć nawozu wieloskładnikowego.

Pamiętajmy, że prawidłowa pielęgnacja wiąże się, poza nawożeniem mineralnym, ze wzbogacaniem gleby w substancje organiczne. W tym celu używa się kosiarki z funkcją mulczowania, czyli rozsypywania skoszonej trawy, lub rozkłada się kompost. Przypominamy, że do kupienia są także nawozy organiczne. Nawożenie należy powtarzać od czasu do czasu.

Po siódme: łatanie

Może zdarzyć się tak, że dostrzeżemy fragmenty, na których nie ma trawy. Dziury powstają zwykle tam, gdzie zalegał śnieg. Wypada je załatać. W miejscach ubytków spulchniamy glebę i dosiewamy trawę. Nasiona najlepiej wymieszać wcześniej z ziemią o wysokiej zawartości próchnicy lub z torfem. Po wysypaniu mieszanki, lekko grabimy, żeby nasiona rozłożyły się równomiernie, ugniatamy i podlewamy. W sklepach są gotowe mieszanki trawy i nawozu przeznaczone do regeneracji trawnika. Są także specjalne rodzaje nasion do wysiewania w miejscach bez trawy.

Po ósme: pierwsze koszenie

Pierwszy raz w sezonie kosi się trawnik, gdy trawa urośnie na mniej więcej 6 centymetrów. Pamiętajmy, że koszenie to zabieg kosmetyczny, który musimy wykonywać regularnie, podobnie jak podlewanie, które powinniśmy już rozpoczynać. Tylko systematyczne koszenie sprawi, że murawa będzie się zagęszczać i wyrównywać. Podczas pierwszego koszenia omijamy łyse miejsca, na których wysialiśmy trawę – je po raz pierwszy kosi się później, gdy trawa podrośnie wysoko.

Pierwsze koszenie trawnika tylko kosiarką 40V z funkcją mulczowania i zbierania do kosza lub rozsypywania. Zapewnia bezproblemową i szybką pracę.

Po dziewiąte: zwalczanie

Jeżeli na trawniku widać chwasty lub porasta ją mech, to trzeba z tym walczyć. Z chwastami najlepiej ręcznie, a na mech są specjalne preparaty, które pozwolą rozwiązać problem raz na zawsze. Jak wspomnieliśmy – można potraktować go aeratorem. Po wiośnie możemy mieć nawet większy kłopot w postaci zakażenia pleśnią pośniegową. Ta złośliwa choroba blokuje dostęp powietrza. W konsekwencji trawa żółknie. Aby wygrać z zarazą, należy regularnie opryskiwać trawnik środkami grzybobójczymi.

Po dziesiąte: ocena sytuacji

Powyższych przykazań nie trzeba przestrzegać wszystkich każdego roku. Niekiedy niektóre zabiegi można pominąć. Wszystko zależy od tego, w jakiej kondycji zastaniemy trawnik po zimie. Po grabieniu powinniśmy to doskonale wiedzieć. Nie trzeba się również kurczowo trzymać kolejności wykonywania zabiegów regeneracyjnych. Na przykład pierwsze koszenie przeprowadza się przed lub po nawożeniu. Czasami po raz pierwszy kosi się w marcu, czasami w kwietniu. To zależy od tego, jak wczesną wiosną urośnie trawa. Podobnie jest z wałowaniem odnośnie aeracji. Oby w tym roku rosła jak należy, zamieniła się w zielony dywan, który wyglądem przypomni korty Wimbledonu!

Polecane narzędzia do pielęgnacji ogrodu

Inne porady

Poradnik ogrodnika

Styczeń w ogrodzie

zima ogród planowanie

Poradnik ogrodnika

Dlaczego warto mieć kompostownik?

kompostownik ogród gleba

Poradnik ogrodnika

Co robimy w ogrodzie jesienią?

jesień ogród liście

Drzewa i Krzewy Poradnik ogrodnika

Porządek w domku narzędziowym

narzędzia przechowywanie szopa

Poradnik ogrodnika

Jak stworzyć ogród skandynawski?

ogród styl projekt

Poradnik ogrodnika

Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu?

szkodniki ogród warzywnik

Poradnik ogrodnika

Co robimy w maju w ogrodzie?

sad drzewa krzewy

Poradnik ogrodnika

Trawnik - lepszy z nasion czy z rolki?

trawnik sianie pielęgnacja

Poradnik ogrodnika

Czas na sadzenie!

kwiaty byliny sadzenie

Poradnik ogrodnika

Planujemy ogród: sadzimy orzech włoski

orzech drzewo sadzenie

Poradnik ogrodnika

Stwórz piękny zimowy ogród

zima ogród rośliny

Poradnik ogrodnika

Cięcie i bielenie - zajęcia na styczeń

sad drzewa zima

Poradnik ogrodnika

Jak przygotować narzędzia do zimy?

zima ogród narzędzia

Poradnik ogrodnika

Październik w ogrodzie

październik ogród zadania

Poradnik ogrodnika Poradniki

Jesienne sprzątanie

jesień porządki ogród

Poradnik ogrodnika

Przygotowujemy drewno na opał

drewno opał pilarka

Poradnik ogrodnika

Feng shui w Twoim ogrodzie

feng shui planowanie sadzenie

Poradnik ogrodnika

Twoja własna ogrodowa apteka

zioła sadzenie pielęgnacja

Poradnik ogrodnika Myjki ciśnieniowe Akumulatory Trawniki i uprawy Drzewa i Krzewy Kwietniki i zielniki

Otwieramy nowy sezon w ogrodzie!

harmonogram prac wiosna cięcie

Poradnik ogrodnika

Silny wiatr w ogrodzie – jak się przed nim zabezpieczyć?

wiatr drzewa krzewy rośliny

Poradnik ogrodnika

Wyganiamy chwasty spod garażu

trawa mech chwasty

Trawniki i uprawy

Co posadzić w kwietniu, by było kolorowo?

tulipany żonkile hiacynty

Drzewa i Krzewy

Drzew pocięcie – na kwiecień zajęcie

morele brzoskwinie nektaryny

Poradnik ogrodnika

Wczesnowiosenne prace ogrodnika

wiosna przycinanie krzewów wysiew kwiatów

Drzewa i Krzewy

Nana na cztery pory roku

iglaki drzewa żywopłot

Poradnik ogrodnika

Dziura w lodowym oczku

oczko wodne przerębel zima

Poradnik ogrodnika

Dmuchaj na zimne. Skuteczne odśnieżanie

zima odśnieżanie posesja

Poradnik ogrodnika

Zaczarowany ogród zimowy

kwiaty ogród zima

Kwietniki i zielniki

Oranżeria - przytulna oaza zieleni

oranżeria ogród rośliny do ogrodu

Poradniki Drzewa i Krzewy

Rośliny, ptaki i narzędzia. Zimowe prace w ogrodzie

zima ogród narzędzia

Poradnik ogrodnika

Wyczyść, naostrz i zabezpiecz. Przechowywanie narzędzi zimą

narzędzia przechowywanie konserwacja przegląd

Trawniki i uprawy

Jak chronić rośliny i trawnik, gdy atakuje mróz

trawnik mróz ochrona roślin

Drzewa i Krzewy

Drugie życie choinki

choinka święta ogród

Trawniki i uprawy

Jak dogonić ślimaki, zanim pożrą nasze owoce, warzywa i kwiaty

szkodniki uprawy narzędzia ogrodowe

Trawniki i uprawy

Lepiej trawnik posiać czy go sobie „wytapetować”?

trawnik narzędzia ogrodowe

Poradnik ogrodnika

Załóżmy sobie w ogrodzie własne „jezioro”

staw jezioro oczko wodne

Trawniki i uprawy

Kalendarz sadzenia na przyszły rok

uprawy sadzenie narzędzia ogrodowe

Trawniki i uprawy

Jeż zasłużył na zimowy domek w ogrodzie!

jeż ogród jesień narzędzia ogrodowe

Drzewa i Krzewy

Zaatakujmy jesień kolorami!

wrzosy astry chryzantemy

Poradnik ogrodnika

A czy Wy już posadziliście czosnek w ogrodzie?

Greenworks czosnek narzędzia ogrodowe

Poradnik ogrodnika

Sad i żywopłot czekają na zabiegi kosmetyczne

żywopłot winorośl owoce

Kwietniki i zielniki

TOP 5 kolorowych roślin na jesienny taras i balkon

taras chryzantemy jesień

Trawniki i uprawy

Jesienne planowanie kolorowej wiosny w ogrodzie

ogród gleba kwiaty

Drzewa i Krzewy

Orzech włoski w polskim ogrodzie

orzech włoski jabłoń grusza śliwa

Drzewa i Krzewy

Sadzimy, rozsadzamy, przesadzamy byliny

byliny fiołki floksy tawułki

Poradnik ogrodnika

Wielkie, jesienne sprzątanie oczka wodnego

oczko wodne jesień

Poradnik ogrodnika

Posiej jesienią, zajadaj się wczesną wiosną!

sianie jesień marchew

Trawniki i uprawy

Ostatnie, jesienne koszenie trawnika

trawnik wertykulacja

Poradnik ogrodnika

Mają akumulator i wysięgnik

drzewa narzędzia na wysięgniku ogród

Drzewa i Krzewy

Załóżmy sobie sad

sad owoce

Poradnik ogrodnika

Pielęgnuj, gdy ciemno i sucho

rośliny doniczkowe zima

Poradnik ogrodnika

Ekologiczny sposób na przechowywanie owoców i warzyw

ziemianka budowa

Poradnik ogrodnika

Jesienne czyszczenie chodników i tarasów

chodnik taras czyszczenie

Akumulatory Trawniki i uprawy

Okiem eksperta: jak pracować sprzętem na akumulator?

akumulator trawnik

Poradnik ogrodnika

Dbamy o oczko… wodne

oczko wodne staw

Poradnik ogrodnika

Jak dbać o drzewa i krzewy owocowe

drzewa owoce krzewy

Poradnik ogrodnika

Pełne lato na balkonie i tarasie

balkon taras rośliny

Poradnik ogrodnika

Jak zaszkodzić szkodnikom w naszych uprawach

warzywa owoce trawnik

Trawniki i uprawy

5 roślin idealnych na pergolę i do altany

altana pergola winnik winorośl

Trawniki i uprawy

Co posiać w czerwcu w wolnych miejscach na grządce?

sałata szpinak rzodkiewka grządka siew

Drzewa i Krzewy

Zaszczep jabłonie i grusze

jabłoń grusza żywopłot

Trawniki i uprawy

Czas zająć się warzywnikiem…

warzywnik siew warzywa

Poradnik ogrodnika

Jak zniechęcić ptaki do owoców w naszym sadzie

ptaki owoce sad

Trawniki i uprawy

Trawnik w czasie suszy

mały ogród ogródek trawnik gleba

Poradnik ogrodnika

Zróbmy sobie nowy taras!

taras chodnik płytki

Drzewa i Krzewy GreenWorks

W maju bądźmy czuli dla drzew w sadzie

sadzenie cięcie ściółkowanie pielenie

Kwietniki i zielniki

Piękna łąka kwietna zamiast pięknego trawnika

łąka trawnik

Poradnik ogrodnika

Sekret bujnie kwitnącej roślinności tkwi w wysokiej jakości glebie. Sprawdź, jak ją przygotować

mały ogród ogródek ogród podlewanie nawadnianie

Trawniki i uprawy

Piękny trawnik w kilku krokach

ziemia powietrze pielęgnacja sadzenie nawożenie

Kwietniki i zielniki

Przygotowujemy ziemię pod nasadzenia

trawnik krzewy krzaki drzewa gleba

Drzewa i Krzewy

Ochrona drzew i krzewów na zimę

mały ogród ogródek ogród działka trawa

Akumulatory

Dlaczego jesteśmy innowacyjni? M.in. dzięki naszym wydajnym i długo działającym akumulatorom zaprojektowanym od A do Z w siedzibie Greenworks.

czytaj więcej

Myjki
ciśnieniowe

Duża moc, wysokie ciśnienie i efektywność, dzięki której praca wokół domu staje się czystą przyjemnością. Poznaj nasze myjki ciśnieniowe.

czytaj więcej

Newsletter


Ogrodowe porady i aktualne promocje – już teraz zapisz się do newslettera Greenworks

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez LŁ spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k. w celach marketingowych zgodnie z podanymi warunkami w klauzuli informacyjnej oraz przesyłanie ich na podany przeze mnie adres e-mail.

Masz sklep lub hurtownię?

Zostań partnerem Greenworks.