Drzew pocięcie – na kwiecień zajęcie

Regularne przycinanie drzew owocowych stymuluje je do zdrowego wzrostu i wydawania owoców. Wczesną wiosną ukształtowania wymagają morele, brzoskwinie i nektaryny.



Drzewa owocowe przycina się w celu zapewnienia zdrowego wzrostu i obfitych plonów. Ten pielęgnacyjny zabieg przeprowadza się również po to, aby ukształtować koronę. Usunięcie chorych, starych i nadmiernie zacieniających pędów przerzedza koronę, dzięki czemu słońce ma większą siłę przebicia. Warto przy tym pamiętać, że lekkie przycięcie stymuluje łagodny rozwój wspomnianych pędów, natomiast bardziej agresywne cięcie pobudza roślinę do intensywnego wzrostu.

Grafik zabiegów

Zabieg przycinania wykonuje cię regularnie – nawet każdego roku. Systematyczność jest kluczem do uzyskania pożądanych efektów. Termin cięcia uzależniony jest od gatunku drzewa. Wyróżnia się dwa terminy: zimowy (w okresie spoczynku) i letni (w czasie wegetacji).

Na przełomie zimy i wiosny – od połowy lutego do końca marca – przycina się jabłoń, gruszę, śliwę, pigwę i leszczynę. Z kolei wiśnię i czereśnię poddaje się zabiegowi latem, po zbiorze owoców, z racji tego, że te drzewa owocowe są bardziej podatne na choroby, które mogą wystąpić po cięciu. Niezależnie od terminu i gatunku, drzewa muszą być przycinane po ustaniu mrozów i przymrozków, w suchy, pogodny i bezwietrzny dzień z dodatnią temperaturą.

Kwiecień to odpowiedni czas, aby zająć się morelą, nektaryną i brzoskwinią. Z tymi gatunkami czeka się do wiosny, gdyż one są bardziej wrażliwe niż grusza czy jabłoń, która jest przykładem drzewa przycinanego dwa razy w roku, kiedy latem usuwa się tzw. wilki, czyli młode i delikatne pędy rosnące pionowo ku górze.

Pilarka 60 V wyposażona w prowadnicę 25 cm, pozwalająca w wygodny sposób ścinać wysoko zawieszone gałęzie bez korzystania z drabiny.

Czynności nie wykonuje się w mroźny dzień, ponieważ świeżo przycięte gałęzie łatwo przemarzają. Są również podatne na choroby, dlatego po każdym cięciu wymagany jest opatrunek. Miejsca cięcia należy posmarować maścią ogrodniczą, najlepiej z dodatkiem środka grzybobójczego. Maść chroni przez wdarciem się infekcji oraz przyspiesza gojenie ran.

Sposoby cięcia

Kwietniowe cięcie, powinno być umiarkowane, jak każde inne przeprowadzane w pierwszej połowie roku. Zakres zabiegu zależy od wieku drzewa. Młode rośliny przycina się lekko, tylko w celu formowania kształtu korony i jej przerzedzenia. Ze korony wycina się gałęzie martwe uszkodzone i rosnące do wnętrza, przez co krzyżujące się z sąsiednimi. Taki sposób przycinania nie zahamuje wzrostu silnego i dobrze odżywionego młodego drzewa, które dzięki temu wyda zdrowe owoce. 

Silniejszego cięcia wymagają drzewa kilkuletnie i starsze, szczególnie jeżeli to ich pierwszy zabieg. Najbardziej drastyczne przycinanie przeprowadza się na jabłoniach, gruszach i wiśniach.

Cięcie dojrzałych drzew przebiega w dwóch etapach: skracanie grubych konarów i przycinanie cieńszych gałęzi.

Etap pierwszy – konary

Stare i zaniedbane drzewa należy zdecydowanie przerzedzić. Usuwa się kilka grubych konarów, by więcej światła słonecznego docierało do wnętrza korony. Czasami wymagane jest pozbycie się całego wierzchołka drzewa, aby obniżyć koronę. Niższe drzewa łatwiej chronić przed chorobami i szkodnikami. Na niższych wygodniej przeprowadza się inne zabiegi pielęgnacyjne oraz łatwiej zbiera się owoce.

Etap drugi – mniejsze gałęzie

Na tym etapie wycina się gałęzie rosnące blisko siebie, przez co nawzajem na siebie rzucają cień. Oczywiście ciąć należy pędy stykające, krzyżujące się ze sobą i te, które rosną do środka korony. Po tym zabiegu drzewo może wydawać się zbyt rzadkie, ale już po pojawieniu się pierwszych liści i nowych gałązek okazuje się, że wszystko jest w porządku.

Aby zmniejszyć ryzyko choroby i przyspieszyć proces gojenia, trzeba ciąć prawidłowo. Ostrym narzędziem, mocno i zdecydowanie tak, aby powierzchnia w miejscu przecięcia była gładka. Gałęzie wycina się tuż nad obrączką, czyli miejscem zgrubienia przy nasadzie. Natomiast pędy skraca się tuż nad zdrowym pąkiem. Powierzchnia takiego cięcia powinna być nachylona ku jego nasadzie pod kątem 45⁰.

Jakimi narzędziami ciąć? Do cienkich gałęzi najlepiej nadają się sekatory ręczne. Grubsze najlepiej przecinać piłą. Technika jest taka, że najpierw nacina się gałąź od dołu, a następnie tnie się od góry. Kora nie powinna się zdzierać, a konar się nie połamie.

Lekka piła łańcuchowa 60V firmy Greenworks została zaprojektowana z myślą o szybkości i łatwości - od automatycznego smarowania do elektrycznego hamulca łańcuchowego w celu zapewnienia bezpieczeństwa. Dzięki bezszczotkowemu silnikowi narzędzie dostarcza do 30 procent więcej mocy niż standardowy silni.

Dopiero co posadzone

Szczególnym rodzajem zabiegu jest cięcie po posadzeniu. W przypadku moreli zaleca się dążenie do uzyskania korony prawie naturalnej. Przycinanie polega na skróceniu przewodnika (konar dominujący) na wysokości 50 cm od najwyżej położonego pędu oraz na ucięciu pędów bocznych rosnących niżej nić pół metra od ziemi. Z kolei pędy boczne o ostrych rozwidleniach wycina się całkowicie, a pozostałe boczne skraca się o jedną trzecią. Można także przygiąć gałęzie do poziomu. 

W przeciwieństwie do moreli, dopiero co posadzona brzoskwinia wymaga silnego przycięcia. Pożądana jest naturalna forma krzaczasta. Aby ukształtować taką koronę, przewodnik przycina się około 80 cm od ziemi. Pozostawia się cztery symetryczne położone pędy boczne – w odstępach ok. 20 cm od siebie. Te pędy należy skrócić: górne na 2-3 pąki od nasady, zaś dolne na 4-6. Pozostałe gałązki boczne należy usunąć w całości. Najniższy pęd powinien rosnąć przynajmniej na wysokości 15-20 cm od ziemi.

Krzewy owocowe

W kwietniu przycina się nie tylko drzewa, ale i krzewy owocowe. One wymagają prześwietlenia korony oraz usunięcia martwych i chorych pędów. Początek kwietnia to ostatni dzwonek na takie zabiegi pielęgnacyjne. W przypadku krzewów miejsca cięcia trzeba zabezpieczyć tak jak w przypadku drzew. Opatrunek z maści ogrodniczej przyspieszy gojenie ran i uniemożliwi rozwój chorób.

Kwiecień to czas przycinania róż. Robimy to mniej więcej dwa tygodnie po odsłonięciu krzewów. Odmianom miniaturowym skraca się pędy o połowę, podczas gdy różom pnącym pozostawia się nie więcej niż sześć najmocniejszych pędów, które dodatkowo można nieco skrócić. Natomiast większym odmianom róż przycinamy pędy nad 5 lub 6 pąkiem. Dodatkowo należy usunąć pędy krzywe, chore, słabe i te rosnące w złym kierunku.

Polecane narzędzia do pielęgnacji ogrodu

Inne porady

Poradnik ogrodnika

Styczeń w ogrodzie

zima ogród planowanie

Poradnik ogrodnika

Dlaczego warto mieć kompostownik?

kompostownik ogród gleba

Poradnik ogrodnika

Co robimy w ogrodzie jesienią?

jesień ogród liście

Drzewa i Krzewy Poradnik ogrodnika

Porządek w domku narzędziowym

narzędzia przechowywanie szopa

Poradnik ogrodnika

Jak stworzyć ogród skandynawski?

ogród styl projekt

Poradnik ogrodnika

Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu?

szkodniki ogród warzywnik

Poradnik ogrodnika

Co robimy w maju w ogrodzie?

sad drzewa krzewy

Poradnik ogrodnika

Trawnik - lepszy z nasion czy z rolki?

trawnik sianie pielęgnacja

Poradnik ogrodnika

Czas na sadzenie!

kwiaty byliny sadzenie

Poradnik ogrodnika

Planujemy ogród: sadzimy orzech włoski

orzech drzewo sadzenie

Poradnik ogrodnika

Stwórz piękny zimowy ogród

zima ogród rośliny

Poradnik ogrodnika

Cięcie i bielenie - zajęcia na styczeń

sad drzewa zima

Poradnik ogrodnika

Jak przygotować narzędzia do zimy?

zima ogród narzędzia

Poradnik ogrodnika

Październik w ogrodzie

październik ogród zadania

Poradnik ogrodnika Poradniki

Jesienne sprzątanie

jesień porządki ogród

Poradnik ogrodnika

Przygotowujemy drewno na opał

drewno opał pilarka

Poradnik ogrodnika

Feng shui w Twoim ogrodzie

feng shui planowanie sadzenie

Poradnik ogrodnika

Twoja własna ogrodowa apteka

zioła sadzenie pielęgnacja

Poradnik ogrodnika Myjki ciśnieniowe Akumulatory Trawniki i uprawy Drzewa i Krzewy Kwietniki i zielniki

Otwieramy nowy sezon w ogrodzie!

harmonogram prac wiosna cięcie

Poradnik ogrodnika

Silny wiatr w ogrodzie – jak się przed nim zabezpieczyć?

wiatr drzewa krzewy rośliny

Poradnik ogrodnika

Wyganiamy chwasty spod garażu

trawa mech chwasty

Trawniki i uprawy

Co posadzić w kwietniu, by było kolorowo?

tulipany żonkile hiacynty

Trawniki i uprawy

Halo, tu trawnik!

trawnik wertykulacja aeracja

Poradnik ogrodnika

Wczesnowiosenne prace ogrodnika

wiosna przycinanie krzewów wysiew kwiatów

Drzewa i Krzewy

Nana na cztery pory roku

iglaki drzewa żywopłot

Poradnik ogrodnika

Dziura w lodowym oczku

oczko wodne przerębel zima

Poradnik ogrodnika

Dmuchaj na zimne. Skuteczne odśnieżanie

zima odśnieżanie posesja

Poradnik ogrodnika

Zaczarowany ogród zimowy

kwiaty ogród zima

Kwietniki i zielniki

Oranżeria - przytulna oaza zieleni

oranżeria ogród rośliny do ogrodu

Poradniki Drzewa i Krzewy

Rośliny, ptaki i narzędzia. Zimowe prace w ogrodzie

zima ogród narzędzia

Poradnik ogrodnika

Wyczyść, naostrz i zabezpiecz. Przechowywanie narzędzi zimą

narzędzia przechowywanie konserwacja przegląd

Trawniki i uprawy

Jak chronić rośliny i trawnik, gdy atakuje mróz

trawnik mróz ochrona roślin

Drzewa i Krzewy

Drugie życie choinki

choinka święta ogród

Trawniki i uprawy

Jak dogonić ślimaki, zanim pożrą nasze owoce, warzywa i kwiaty

szkodniki uprawy narzędzia ogrodowe

Trawniki i uprawy

Lepiej trawnik posiać czy go sobie „wytapetować”?

trawnik narzędzia ogrodowe

Poradnik ogrodnika

Załóżmy sobie w ogrodzie własne „jezioro”

staw jezioro oczko wodne

Trawniki i uprawy

Kalendarz sadzenia na przyszły rok

uprawy sadzenie narzędzia ogrodowe

Trawniki i uprawy

Jeż zasłużył na zimowy domek w ogrodzie!

jeż ogród jesień narzędzia ogrodowe

Drzewa i Krzewy

Zaatakujmy jesień kolorami!

wrzosy astry chryzantemy

Poradnik ogrodnika

A czy Wy już posadziliście czosnek w ogrodzie?

Greenworks czosnek narzędzia ogrodowe

Poradnik ogrodnika

Sad i żywopłot czekają na zabiegi kosmetyczne

żywopłot winorośl owoce

Kwietniki i zielniki

TOP 5 kolorowych roślin na jesienny taras i balkon

taras chryzantemy jesień

Trawniki i uprawy

Jesienne planowanie kolorowej wiosny w ogrodzie

ogród gleba kwiaty

Drzewa i Krzewy

Orzech włoski w polskim ogrodzie

orzech włoski jabłoń grusza śliwa

Drzewa i Krzewy

Sadzimy, rozsadzamy, przesadzamy byliny

byliny fiołki floksy tawułki

Poradnik ogrodnika

Wielkie, jesienne sprzątanie oczka wodnego

oczko wodne jesień

Poradnik ogrodnika

Posiej jesienią, zajadaj się wczesną wiosną!

sianie jesień marchew

Trawniki i uprawy

Ostatnie, jesienne koszenie trawnika

trawnik wertykulacja

Poradnik ogrodnika

Mają akumulator i wysięgnik

drzewa narzędzia na wysięgniku ogród

Drzewa i Krzewy

Załóżmy sobie sad

sad owoce

Poradnik ogrodnika

Pielęgnuj, gdy ciemno i sucho

rośliny doniczkowe zima

Poradnik ogrodnika

Ekologiczny sposób na przechowywanie owoców i warzyw

ziemianka budowa

Poradnik ogrodnika

Jesienne czyszczenie chodników i tarasów

chodnik taras czyszczenie

Akumulatory Trawniki i uprawy

Okiem eksperta: jak pracować sprzętem na akumulator?

akumulator trawnik

Poradnik ogrodnika

Dbamy o oczko… wodne

oczko wodne staw

Poradnik ogrodnika

Jak dbać o drzewa i krzewy owocowe

drzewa owoce krzewy

Poradnik ogrodnika

Pełne lato na balkonie i tarasie

balkon taras rośliny

Poradnik ogrodnika

Jak zaszkodzić szkodnikom w naszych uprawach

warzywa owoce trawnik

Trawniki i uprawy

5 roślin idealnych na pergolę i do altany

altana pergola winnik winorośl

Trawniki i uprawy

Co posiać w czerwcu w wolnych miejscach na grządce?

sałata szpinak rzodkiewka grządka siew

Drzewa i Krzewy

Zaszczep jabłonie i grusze

jabłoń grusza żywopłot

Trawniki i uprawy

Czas zająć się warzywnikiem…

warzywnik siew warzywa

Poradnik ogrodnika

Jak zniechęcić ptaki do owoców w naszym sadzie

ptaki owoce sad

Trawniki i uprawy

Trawnik w czasie suszy

mały ogród ogródek trawnik gleba

Poradnik ogrodnika

Zróbmy sobie nowy taras!

taras chodnik płytki

Drzewa i Krzewy GreenWorks

W maju bądźmy czuli dla drzew w sadzie

sadzenie cięcie ściółkowanie pielenie

Kwietniki i zielniki

Piękna łąka kwietna zamiast pięknego trawnika

łąka trawnik

Poradnik ogrodnika

Sekret bujnie kwitnącej roślinności tkwi w wysokiej jakości glebie. Sprawdź, jak ją przygotować

mały ogród ogródek ogród podlewanie nawadnianie

Trawniki i uprawy

Piękny trawnik w kilku krokach

ziemia powietrze pielęgnacja sadzenie nawożenie

Kwietniki i zielniki

Przygotowujemy ziemię pod nasadzenia

trawnik krzewy krzaki drzewa gleba

Drzewa i Krzewy

Ochrona drzew i krzewów na zimę

mały ogród ogródek ogród działka trawa

Akumulatory

Dlaczego jesteśmy innowacyjni? M.in. dzięki naszym wydajnym i długo działającym akumulatorom zaprojektowanym od A do Z w siedzibie Greenworks.

czytaj więcej

Myjki
ciśnieniowe

Duża moc, wysokie ciśnienie i efektywność, dzięki której praca wokół domu staje się czystą przyjemnością. Poznaj nasze myjki ciśnieniowe.

czytaj więcej

Newsletter


Ogrodowe porady i aktualne promocje – już teraz zapisz się do newslettera Greenworks

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez LŁ spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k. w celach marketingowych zgodnie z podanymi warunkami w klauzuli informacyjnej oraz przesyłanie ich na podany przeze mnie adres e-mail.

Masz sklep lub hurtownię?

Zostań partnerem Greenworks.